Odrobaczanie kota

Wielu właścicieli kotów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niezwykle ważne jest, aby stosować tak zwane odrobaczanie kotów, które ma na celu zadbać o ich zdrowie i tym samym życie oraz dobre samopoczucie. Odrobaczanie jest tak naprawdę czymś porównywalnym ze szczepieniem czy kontrolą u weterynarza. Warto więc dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Kota powinno się odrobaczać w pierwszych tygodniach jego życia. Odrobaczanie jest niezwykle ważne, jak i niezbędne dla późniejszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Odrobaczanie odbywa się z reguły przed szczepieniem, co ma zagwarantować kotom pełną ochronę zarówno przed robakami jak i pasożytami. Odpowiednie odrobaczanie kota ma istotny wpływ na kondycję zdrowotną zarówno małego, jak i dorastającego kota, a nawet dorosłego. Robaki jak i pasożyty przyczyniają się na ogół do występowania licznych chorób jak na przykład anemia, która może prowadzić do całkowitego wykończenia i wyniszczenia organizmu. W związku z tym ważne jest, aby to odrobaczanie w odpowiednim czasie zastosować.

Tak naprawdę odrobaczenie kota można zacząć już po kilku tygodniach od narodzin. Przeważnie odrobacza się kota w czwartym tygodniu jego życia. Z kolei leki odrobaczające podaje się kotu co dwa tygodnie i aż do trzeciego miesiąca życia. Gdy kto ma już rok, odrobaczanie odbywa się co trzy, albo co sześć miesięcy. W tym celu przeważnie stosuje się tabletki, pasty, albo krople.

Niektórzy hodowcy ubolewają nad tym, że odrobaczanie trzeba przeprowadzać praktycznie przez całe życie kota. Ale nie jest to wymysł, a czynność konieczna. Objawy jakie towarzyszą kotom kiedy są zarobaczone to przede wszystkim osowiałość oraz kaszel. Kot zarobaczony może nie mieć apetytu, albo z kolei mieć wielką ochotę na jedzenie. Takiemu kotu mogą towarzyszyć wymioty oraz biegunka. Oczywiście tego typu dolegliwości wcale nie muszą wskazywać konkretnie na zarobaczenie, ale jeżeli objawy te będą utrzymywać się przez dłuższy czas, trzeba udać się z kotem na kontrolę do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *