Ruja u kota

Każdy właściciel kotki powinien wiedzieć, że jeżeli zwierzak ten głośno miauczy, dopomina się o pieszczoty i zwrócenie uwagi, albo też pociera swoją głową o różne przedmioty i jeszcze do tego wygina się, to może oznaczać to tylko jedno – przechodzi ruję.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Kiedy u kotki występuje po raz pierwszy ruja uznaje się, że kotka osiągnęła właśnie dojrzałość płciową. Każda kotka osiąga ją w innym czasie, ponieważ wpływ na to ma przede wszystkim nie tylko sam wiek, ale też waga ciała, rasa czy nawet pora roku.

Pierwszej rui hodowcy mogą spodziewać się pomiędzy czwartym a dwunastym miesiącem życia kotki. Dlatego też mniej więcej kotka kończąc 8 miesiąc powinna uzyskać dojrzałość płciową. Wówczas ma miejsce po raz pierwszy ruja u kota, o której warto wspomnieć nieco więcej.

Cykl płciowy u kotów dzieli się na pięć faz, gdzie należy wymienić prooestrus, oestrus, interoestrus, dioestrus, a także anoestrus. W pierwszej fazie dochodzi do rozwoju pęcherzyków jajnikowych. W tym czasie kotka zaczyna być punktem zainteresowań u kotów. Tak naprawdę nie jest łatwo zauważyć objawy występowania tej fazy. Trzeba być doskonałym obserwatorem i doświadczonym hodowcą, aby móc snuć ku temu jakiekolwiek podejrzenia, a co dopiero, by mieć w tym temacie pewność. Następny etap objawia się przede wszystkim głośnym miauczeniem, domaganiem się o zwrócenie uwagi, wyginanie się czy ocieranie o różne przedmioty. Faza ta może trwać od 2 do aż 19 dni. W kolejnym etapie dochodzi do zaniku pęcherzyków jajnikowych, jeżeli nie doszło do kontaktu z kotem. W tym momencie pojawiają się nowe pęcherzyki i tym samym kotka ponownie przechodzi ruję. Warto również nadmienić, iż od rui do kolejnej rui z reguły jest dziewięciodniowy odstęp. Jeżeli zaś kotka miała kontakt z kotem i doszło do krycia, to wówczas ma miejsce kolejna z wymienionych powyżej faz, w której to kotka pozostaje przez około 40 dni. Dopiero po tym dochodzi do rui. Ostatnia faza ma miejsce poza sezonem rozrodczym, czyli w tym czasie, kiedy układ rozrodczy jest nieaktywny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *