Sfinks petersburski

Sfinks Petersburski to prawdziwy przyjaciel człowieka. Koty tej rasy są rzadko spotykane. Ujmują swym wyglądem, a jeszcze bardziej charakterem. Są bardzo uczuciowe, doskonałe dla osób, które potrafią to uczucie odwzajemnić.

Sfinks - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Sfinks – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Kot Sfinks Petersburski sprawia wrażenie gorącego w dotyku i delikatnego. Ma mocną budowę ciała, jest bardzo eleganckim kotem. Posiada długie kończyny i długi ogon. Jego głowa jest wąska, wyglądem przypominająca klin. Oczy w kształcie migdałów, nieco ukośne. Ciało kota tej rasy jest długie i umięśnione. Kot ten pozbawiony jest owłosienia, ale mimo to nie zrażą swym wyglądem.

Kot Sfinks Petersburski lubi być w centrum uwagi. Potrafi zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami, a już na pewno nie stwarza problemu, kiedy w tym samym mieszkaniu pojawiają się kolejne zwierzęta. Jest zawsze aktywny, skoczny, interesuje się wszystkim co dzieje się dookoła. Potrafi być wierny i oddany człowiekowi. Wbrew pozorom kot ten nie lubi zbyt wysokiej temperatury. Co prawda nie ma futra które go grzeje, ale idealna temperatura dla niego mieści się w granicach od 21 do 23 stopni Celsjusza. Kot Sfinks Petersburski wymaga uwagi. Jeżeli więc ktoś nie ma na to czasu, nie powinien decydować się na jego hodowlę.

Hodowla kota tej rasy bywa trudna. Jako małe są słabe i wymagające szczególnej opieki. Mogą być bardziej podatne na infekcje górnych dróg oddechowych. Odporność zyskują z czasem, po upływie kilku miesięcy. Dorosłe koty są zdecydowanie odporniejsze na choroby.

Kot Sfinks Petersburski wymaga cotygodniowej kąpieli, z użyciem odpowiednich kosmetyków, dedykowanych tej rasie. Oczy tego kota bardzo intensywnie łzawią, ale mimo to zwierzę doskonale sobie z tym radzi samo. Inaczej jest z uszami, bo czyścić je powinien już jego opiekun. Do tego dochodzą jeszcze pazury, które należy regularnie przycinać, na przykład raz na dwa tygodnie. Odpowiednio dobrana dieta będzie wpływała na samopoczucie kota, jego wygląd i zdrowie. Powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *