Świerzb u kota

Świerzb to choroba zakaźna, jak się okazuje występująca nie tylko u ludzi, ale i przede wszystkim u kotów. Rozwija się ona w różnych częściach ciała, najczęściej zaś w okolicach uszu. Pasożyty żywią się wydzieliną z uszu, dlatego też wystarczy regularnie czyścić kotu uszy, aby tym sposobem zminimalizować ryzyko wystąpienia tej koszmarnej dolegliwości.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Jeżeli kot często i nerwowo drapie się po uszach, albo też wstrząsa swoją głową, to może oznaczać, że ma daną chorobę. Uszy w takim stanie są obolałe, dlatego kot może być bardzo niezadowolony kiedy opiekun zacznie je dotykać. Zachowanie wskazujące na to, że kot tego po prostu nie chce, może wskazywać na tę dolegliwość. Warto również pamiętać, że nieprzyjemny zapach wydobywający się z uszu również może świadczyć o świerzbie.

Oczywiście świerzb u kota to nic przyjemnego zarówno dla samego zwierzaka jak i dla jego właściciela, ale można go z tego wyleczyć. Warto mając podejrzenie występowania choroby udać się do weterynarza, ale też można w pierwszym momencie pomóc kotu samodzielnie.

Podejrzewając występowanie tej choroby, należy dokładnie wyczyścić kotu uszy. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie i solidnie, usuwając nawet najmniejsza czarną plamkę. Dobrze jest również wlać do uszu kota kilka kropel oliwy z oliwek. Następnie należy masować kotu uszy, aby oliwa ta dostała się jak najgłębiej i tym samym usunęła jak najwięcej pasożytów z wnętrza ucha. Jeżeli opiekun tego czworonoga jest na tyle odważny, może napełnić strzykawkę wodą i wypłukać kotu uszy.

Oczywiście takie zachowanie jest jedynie pierwszym krokiem na drodze do niesienia pomocy kotu. Oliwa jedynie uśmierzy nieprzyjemne odczucia. Nie wyleczy kota. Dlatego najlepiej po takim zabiegu udać się do weterynarza, a on zaleci konkretne leczenie. Dzięki temu będzie można całkiem wyleczyć kota i zapewnić mu dobre samopoczucie. Lekarz z reguły przepisuje odpowiednie krople, które w połączeniu ze stosowną higieną uszu, mogą zapewnić pożądany efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *