Szczepienie kota

Kot to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek i odpowiedzialność. Wymaga odpowiedniej diety, wychodzenia na spacery, a także kontroli u weterynarza i szczepień. To ostatnie jest całkiem ważne, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Szczególnie pierwsze szczepienie kota jest bardzo ważne i może wiązać się ze zdrowiem kota w przyszłości.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Są szczepienia kotów podstawowe oraz dodatkowe. Te pierwsze zaleca się wszystkim kotom, drugie zaś kotom które wychodzą na zewnątrz, mają styczność z innymi kotami. Istnieje co najmniej kilka chorób, przed którymi można uchronić kota, wykonując szczepienie. Przykładem jest koci katar, a także panleukopenia. Szczepienia dodatkowe chronią przed białaczką, wścieklizną i chlamydiozą.

Po około 7 tygodniach życia, należy wykonać pierwsze szczepienie kota. Jednak zanim to nastąpi, weterynarz dokładnie bada kociaka aby sprawdzić, czy jest z nim wszystko w porządku i czy nic mu nie dolega. 8 tydzień życia kota to odpowiedni czas na szczepionkę od kataru. Szczepienie od wścieklizny wykonuje się po ukończeniu 16 tygodnia życia. Szczepienie na białaczkę wykonuje się po ukończeniu kilku miesięcy.

Szczepienia mają na celu niesienie pomocy kotom i chronienie ich przed chorobami. Jednak trzeba wiedzieć, że szczepienia te mogą również prowadzić do komplikacji. Przeważnie mają one miejsce po szczepieniach na wściekliznę oraz białaczkę. Po podaniu takiego zastrzyku może wystąpić tak zwany mięsek poszczepienny. Jeżeli na przykład kot dostanie szczepionkę w tylną łapę, może dojść nawet do jej amputacji. Wiele też może zależeć od kompetencji weterynarza, który to szczepienie wykonuje. Jeżeli chodzi o podstawowe szczepienia, nie ma żadnych obaw. W tym przypadku może wystąpić ewentualnie senność, brak apetytu, albo ból w tym miejscu, w którym kot dostał zastrzyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *