Tasiemiec u kota

Pasożyty wewnętrzne u kota tak jak na przykład tasiemiec, nie tylko podrażnia błonę śluzową jelit, ale też zabiera organizmowi najbardziej wartościowe składniki pokarmowe, a do tego również zatruwa organizm. Ponieważ dolegliwość ta może kompletnie wyniszczyć kota, z reguły zaleca się odrobaczanie od najmłodszego wieku. Jeżeli hodowca jest innego zdania, pozostaje mu tylko solidna obserwacja kota, a w razie potrzeby, zastosowanie profesjonalnego leczenia zaleconego przez specjalistę.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Tasiemiec by mógł się rozwijać, potrzebuje przynajmniej jednego żywiciela pośredniego, dlatego też tak naprawdę kot nie może zarazić się nim od innego kota. Pośrednimi żywicielami mogą być chociażby owady czy gryzonie. To właśnie w mięsie tych zwierząt mogą znajdować się larwy tasiemca, dlatego kot zjadając je, automatycznie zaraża się, a w jego organizmie zaczyna rozwijać się tasiemiec.

Obecność tasiemca u kota można zdiagnozować po zauważeniu w jego kale białych członów pasożyta. Kiedy są świeże, mogą się jeszcze poruszać, gdy zaś są już stare i wysuszone, z reguły wyglądem przypominają ryż. Nie można również zapomnieć o tym, że tasiemiec u kota wywołuje biegunkę, a nawet przyczynia się do pogorszenia wyglądu sierści. Tasiemiec niezbędne składniki pobiera całą powierzchnią swojego ciała. Pasożyt ten trzyma się ścianki jelita za pomocą specjalnych haczyków znajdujących się w głowie. Wyeliminować go z organizmu kota można dopiero wtedy, gdy główka ta zostanie wydalona. Dziś jednak weterynarze znają skuteczne sposoby leczenia, które pomagają pozbyć się tasiemca. Leczenie polega na zażywaniu odpowiednich leków.

Niektórzy hodowcy dość niepoważnie podchodzą do problemu jakim jest tasiemiec, ponieważ wielu z nich lekceważy możliwość wystąpienia danego pasożyta. Brak odpowiedniego odrobaczania to narażanie swojego kota i siebie na możliwość zarażenia się tasiemcem. Trzeba pamiętać, że nawet człowiek może zarazić się danym pasożytem, jeżeli tylko będzie miał styczność z chorym kotem i tym samym nie zadba o właściwą higienę. Dlatego dla bezpieczeństwa kota i swojego, warto decydować się na stosownie odrobaczania, a jeżeli nie, to na badania kontrolne oraz odpowiednio szybkie leczenie w razie ewentualnego zarażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *