Wiek kota

Kot jest dobrym przyjacielem człowieka. Odpowiednio wychowany będzie kulturalny i oddany swojemu opiekunowi. W związku z tym na zakup kota decyduje się wielu ludzi. Wśród nich są osoby samotne, ale też ci, którzy chcą w ten sposób zapełnić rodzinny dom, dla zwiększenia typowo rodzinnej atmosfery. Jednak trzeba pamiętać o tym, że kot to zwierzę, które żyje długo. Nie jest to zakup na kilka miesięcy, a być może na całe życie opiekuna. Trzeba więc liczyć się z tym, że opieka nad kotem będzie trwała długie lata.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Ile więc żyje kot? Tak naprawdę wiek kota może sięgać maksymalnie 20 lat. Jednak na długość życia składa się wiele czynników, a między innymi rasa oraz styl życia. Zadbany kot, który dobrze się odżywia i jest pod stałą kontrolą weterynarza, może żyć dość długo. Ten, który będzie schorowany, a jego dieta okaże się bardzo uboga, zapewne w niedługim czasie podupadnie na zdrowiu, co może doprowadzić do jego śmierci.

Warto również porównać wiek kota do wieku człowieka, bo różnica jest dość pokaźna i być może znacząca dla tych osób, które obecnie zastawiają się nad zakupem tego czworonoga. Otóż 1 miesiąc u kota, to aż 6 miesięcy gdy chodzi o wiek człowieka. 1 koci rok, to z kolei 18 lat człowieka. Kiedy kot osiąga 10 rok życia, człowiek w tym momencie ma już 60 lat. Jeżeli kot dożyje 20 lat, jego opiekun będzie miał wówczas 84 lata.

Ponieważ koty żyją długo, a z reguły kupuje się kota by zyskać towarzystwo i jednocześnie by mieć kim się opiekować, więc należy mieć świadomość, że będzie trzeba zajmować się tym zwierzakiem przez długie lata. Inwestycja ta nie jest na krótki czas, a być może nawet na całe życie opiekuna. Warto więc zastanowić się, czy warunki jakie panują w mieszkaniu są wystarczające dla kota. Poza tym należy zorientować się, czy jest się na tyle dyspozycyjnym, by przez tak długi czas poświęcić opiece tego czworonoga. Szczególnie osoby starsze powinny się zastanowić, czy jest sens kupować takiego towarzysza, kiedy być może niedługo same będą potrzebowały opieki. Kot jest bardzo fajnym zwierzakiem, może być doskonałym przyjacielem człowieka, ale jednak nie jest dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *