Zachowanie kota

Dwa koty nawet tej samej rasy pochodzące z dwóch różnych domów mogą zachowywać się inaczej, co jest na ogół zrozumiałe, ponieważ na zachowanie wpływa wiek, wychowanie, samopoczucie, a także okoliczności. Niektórzy przed zakupem kota zastanawiają się, jak prawidłowo powinien zachowywać się kot. Czasem chcą wcześniej wiedzieć, czego mogą się po danym zwierzaku spodziewać. Jednak zachowanie kota trudno przewidzieć.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Kot może być posłuszny, jeżeli od małego będzie stosownie wychowany. Być może będzie się bawił bez względu na wiek, bo taka kocia natura. Może wchodzić na meble, ale też wcale nie musi, jeżeli będzie zaliczany do kotów tej rasy, która preferuje przyziemne powierzchnie. Kot może mruczeć ze szczęścia i prezentować tym sposobem swoje dobre samopoczucie, a także przymilać się do swojego opiekuna, domagając się pieszczot i kontaktu z nim. Kot dobrze wychowany może załatwiać się do kuwety bez brudzenia po kątach. Taki kot będzie też chętnie poddawał się pielęgnacji. Wychowujący się od małego w towarzystwie dzieci będzie łagodny. Po prostu kot wychowany według konkretnych zasad to prawdziwy przyjaciel człowieka.

Jeżeli z kolei kot wychowywany będzie bez zasad, bez miłości, to może z niego wyrosnąć prawdziwy urwis. Wówczas jego zachowanie będzie po prostu niepoprawne. Będzie niszczył co mu podejście pod łapki. Zapewne będzie brudził w każdym kącie nie znając drogi do kuwety. Być może wykaże się agresją wobec dzieci, na przykład drapiąc je. Może też skakać po meblach. Taki kot będzie uciekał od opiekuna gdy ten zechce zadbać o jego higienę.
Czasem koty zachowują się dość dziwnie, zupełnie inaczej niż na co dzień. Zbyt intensywnie miauczą, słaniają się na nogach, kichają, mają biegunkę, albo wymiotują. Kiedy na przykład kot który zawsze był ruchliwy nagle ciągle leży, albo zachowuje się odwrotnie to znaczy, że coś jest z nim nie tak. Jeżeli opiekun nie potrafi samodzielnie zdiagnozować przyczyny, powinien udać się do weterynarza. On przebada kota i zaleci stosowne leczenie, jeżeli oczywiście będzie to konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *